Kush është Enriko Kuça, shqiptari që sundoi 50 vjet Italinë

Kjo është historia e një burri, i cili që prej fundit të Luftës së Dytë Botërore deri në fillim të Mijëvjeçarit të ri ka qenë në majën e fuqisë ekonomike italiane, duke luajtur një rol vendimtar në zhvillimin e vendit.

Por ai gjithnjë ka mbajtur një pozicion të natyrshëm; aq sa në fillim të viteve ’80, emri i tij rezultonte praktikisht i panjohur. Shumë pak ishin të aftë që të kuptonin forcën reale italiane.
Kush është Enriko Kuça, shqiptari që sundoi 50 vjet Italinë
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

17-vjeçarja nga Shkodra “çmend” Suedinë me performancën e saj

Kjo është Erika Bitanji, 17-vjeçarja nga Shkodra, e cila është pa ndroje një nga talentet e reja që do të sundojë tregun e huaj muzikor.
Adoleshentja simpatike është konkurente në konkursin e muzikës “Idol 2017” në Suedi dhe ka bërë shumë bujë atje me zërin dhe performancat e jashtëzakonshme në netët “Live”
17-vjeçarja nga Shkodra “çmend” Suedinë me performancën e saj (video)
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Shkupi më 1919: 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë, zero për qind maqedonas

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike.Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës.

Pas pushtimit dhe aneksimit serb të Kosovës më 1912, Shkupi mori statusin e Qarkut.
Shkupi më 1919: 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë, zero për qind maqedonas
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Gryka mbështet akuzat e Izet Haxhisë: Sali Berisha ka urdhëruar vrasjen e 6 personaliteteve shqiptare, ja emrat dhe arsyet!

Akuza dhe dëshmi të tjetra që rëndojnë pozitat e Sali Berishës. Pas ish-badigardit të vet, edhe ish-badigardi i Azem Hajdarit e akuzon Sali Berishën për vrasjen e gjashtë personaliteteve politike shqiptare.

Marjan Gryka, ish-badigardi i Azem Hajdarit, ka komentuar akuzat e ndërsjella për vrasje dhe rrahje mes Sali Berishës dhe Izet Haxhis.

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Zbardhen emrat e të dyshuarve për “vrasjen e liderëve”

Gjithçka kishte nisur më 13 mars kur u plagos, Azem Vllasi. I dyshuari kryesor, Murat Jashari, një shqiptar me banim në Zvicër, e pranoi se deshi ta vriste ish-anëtarin e Lidhjes Komuniste. Kishte thënë se organizata “Syrti i Popullit” kishte një listë me emrat e liderëve që do të vriteshin. Prokuroria ka ngritur dyshime se pjesë e këtij grupi janë edhe disa persona, në mesin e të cilave, edhe Sadri Ramabaja.


Per me teper hap linkun/linqet