Kush është Enriko Kuça, shqiptari që sundoi 50 vjet Italinë

Kjo është historia e një burri, i cili që prej fundit të Luftës së Dytë Botërore deri në fillim të Mijëvjeçarit të ri ka qenë në majën e fuqisë ekonomike italiane, duke luajtur një rol vendimtar në zhvillimin e vendit.

Por ai gjithnjë ka mbajtur një pozicion të natyrshëm; aq sa në fillim të viteve ’80, emri i tij rezultonte praktikisht i panjohur. Shumë pak ishin të aftë që të kuptonin forcën reale italiane.
Kush është Enriko Kuça, shqiptari që sundoi 50 vjet Italinë
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

17-vjeçarja nga Shkodra “çmend” Suedinë me performancën e saj

Kjo është Erika Bitanji, 17-vjeçarja nga Shkodra, e cila është pa ndroje një nga talentet e reja që do të sundojë tregun e huaj muzikor.
Adoleshentja simpatike është konkurente në konkursin e muzikës “Idol 2017” në Suedi dhe ka bërë shumë bujë atje me zërin dhe performancat e jashtëzakonshme në netët “Live”
17-vjeçarja nga Shkodra “çmend” Suedinë me performancën e saj (video)
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Shkupi më 1919: 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë, zero për qind maqedonas

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike.Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës.

Pas pushtimit dhe aneksimit serb të Kosovës më 1912, Shkupi mori statusin e Qarkut.
Shkupi më 1919: 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë, zero për qind maqedonas
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Gryka mbështet akuzat e Izet Haxhisë: Sali Berisha ka urdhëruar vrasjen e 6 personaliteteve shqiptare, ja emrat dhe arsyet!

Akuza dhe dëshmi të tjetra që rëndojnë pozitat e Sali Berishës. Pas ish-badigardit të vet, edhe ish-badigardi i Azem Hajdarit e akuzon Sali Berishën për vrasjen e gjashtë personaliteteve politike shqiptare.

Marjan Gryka, ish-badigardi i Azem Hajdarit, ka komentuar akuzat e ndërsjella për vrasje dhe rrahje mes Sali Berishës dhe Izet Haxhis.

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Zbardhen emrat e të dyshuarve për “vrasjen e liderëve”

Gjithçka kishte nisur më 13 mars kur u plagos, Azem Vllasi. I dyshuari kryesor, Murat Jashari, një shqiptar me banim në Zvicër, e pranoi se deshi ta vriste ish-anëtarin e Lidhjes Komuniste. Kishte thënë se organizata “Syrti i Popullit” kishte një listë me emrat e liderëve që do të vriteshin. Prokuroria ka ngritur dyshime se pjesë e këtij grupi janë edhe disa persona, në mesin e të cilave, edhe Sadri Ramabaja.


Per me teper hap linkun/linqet

Aktori turk i serialit “Kara Sevda” po qëndron në Kosovë

aktori_8.jpg

Ugur Aslan po qëndron në kryeqytetin kosovar të Prishtinës.
Kështu së paku ka bërë të ditur vet aktori përmes një fotografie në llogarinë personale në Instagram. Në fakt, ai ka publikuar një imazh teksa si lokacion e ka shkruar ‘Prishtina’, transmeton Telegrafi.
Theksojmë se Aslan është bërë i njohur te shqiptarët me rolin e “Zehirit” në serialin “Kara Sevda”.
MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Kushtrimin po e njihni por ky është djali tjetër i Shyhrete Behlulit që i ngjan shumë

kusht.jpg

Familja e Shyhrete Behlulit është bërë shumë e njohur për media sidomos tash kur djali i saj i madh, Kushtrimi u martua. Gjithashtu vajzat e saj janë të njohura për publik e media por për djalin e saj të vogël është komentuar pak, shkruan lajmi.net
Lum Salihu është djali i vogël i këngëtares i cili për dallim nga Kushtrimi i ngjan shumë asaj.
MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

A është Learta e lumtur me vjehrritë e saj ?

leart_3.jpg

Këngëtarja Shyhrete Behluli është padyshim një nga emrat më të kërkuar në industrinë muzikore shqiptare. Së fundmi ajo është bërë temë diskutimi në mediet rozë për shkak të relacionit të saj më rejen Learta Jakupi.
Kjo e fundit është shumë aktive në rrjete sociale dhe së fundmi ka postuar një fotografi në Instagram.

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Kështu nuk e keni parë më herët Remzie Osmanin

remzi_8.jpg

Jemi mësuar që Remzie Osmanin e ta shohim në paraqitjet e saj me veshje popullore dhe fustana elegantë. Por në jetën e përditshme ajo ka një stil tjetër. Në një foto të publikuar së fundmi Remzija befason për të mirë. E veshur me një palë xhinse, një maicë të bardh, atlete dhe një xhaketë ngjyrë portokalli ajo duket për mrekulli dhe shumë ndryshe nga ajo se çfarë jemi mësuar ta shohim.
MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Vedati ndërpren xhirimet për ta bërë këtë gjest human

vedat.jpg

Aktori i njohur Vedat Bajrami e ka dëshmuar edhe njëherë se e ka një zemër të madhe. Ai ka ndërprerë xhirimet për t’i ndihmuar një gruaje ta zbres foshnjen poshtë shkallëve, shkruan lajmi.net
Gjesti i Vedatit është duartrokitur nga ndjekësit e tij të shumtë ndërsa pamjet të cilat janë vetëdijësuese janë publikuar në Youtube.
MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!