Kush është Enriko Kuça, shqiptari që sundoi 50 vjet Italinë

Kjo është historia e një burri, i cili që prej fundit të Luftës së Dytë Botërore deri në fillim të Mijëvjeçarit të ri ka qenë në majën e fuqisë ekonomike italiane, duke luajtur një rol vendimtar në zhvillimin e vendit.

Por ai gjithnjë ka mbajtur një pozicion të natyrshëm; aq sa në fillim të viteve ’80, emri i tij rezultonte praktikisht i panjohur. Shumë pak ishin të aftë që të kuptonin forcën reale italiane.
Kush është Enriko Kuça, shqiptari që sundoi 50 vjet Italinë
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

17-vjeçarja nga Shkodra “çmend” Suedinë me performancën e saj

Kjo është Erika Bitanji, 17-vjeçarja nga Shkodra, e cila është pa ndroje një nga talentet e reja që do të sundojë tregun e huaj muzikor.
Adoleshentja simpatike është konkurente në konkursin e muzikës “Idol 2017” në Suedi dhe ka bërë shumë bujë atje me zërin dhe performancat e jashtëzakonshme në netët “Live”
17-vjeçarja nga Shkodra “çmend” Suedinë me performancën e saj (video)
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Shkupi më 1919: 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë, zero për qind maqedonas

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike.Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës.

Pas pushtimit dhe aneksimit serb të Kosovës më 1912, Shkupi mori statusin e Qarkut.
Shkupi më 1919: 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë, zero për qind maqedonas
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Gryka mbështet akuzat e Izet Haxhisë: Sali Berisha ka urdhëruar vrasjen e 6 personaliteteve shqiptare, ja emrat dhe arsyet!

Akuza dhe dëshmi të tjetra që rëndojnë pozitat e Sali Berishës. Pas ish-badigardit të vet, edhe ish-badigardi i Azem Hajdarit e akuzon Sali Berishën për vrasjen e gjashtë personaliteteve politike shqiptare.

Marjan Gryka, ish-badigardi i Azem Hajdarit, ka komentuar akuzat e ndërsjella për vrasje dhe rrahje mes Sali Berishës dhe Izet Haxhis.

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Zbardhen emrat e të dyshuarve për “vrasjen e liderëve”

Gjithçka kishte nisur më 13 mars kur u plagos, Azem Vllasi. I dyshuari kryesor, Murat Jashari, një shqiptar me banim në Zvicër, e pranoi se deshi ta vriste ish-anëtarin e Lidhjes Komuniste. Kishte thënë se organizata “Syrti i Popullit” kishte një listë me emrat e liderëve që do të vriteshin. Prokuroria ka ngritur dyshime se pjesë e këtij grupi janë edhe disa persona, në mesin e të cilave, edhe Sadri Ramabaja.


Per me teper hap linkun/linqet

Dogji flamurin grek ne mes te Himares, arrestohet kreu i “Shqipëri e Bashkuar”

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu dhe dy bashkëpunëtorët e tij Alban Mulaj dhe Burim Veliu, mbrëmjen e 6 Qershorit 2017, në orën 21:00, në pikën kufitare të Morinës janë arrestuar nga Policia Shqiptare dhe po mbahen nën arrest.Këta persona kanë qenë të shpallur në kërkim sepse gjatë në datën 27 maj 2017, gjatë natës, në fshatrat Aliko e Livadhja, dyshohet se në bashkëpunim, kanë hequr dhe djegur flamurin grek, të

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Harrohet LSI / Berisha zbulon skenarin fatal te Rames ne vjeshte

Ish-kryeministri Sali Berisha duke komentuar deklaratën e kryeministrit Edi Rama, se nëse PS nuk do të dalë forcë e parë, atëherë ai do të japë dorëheqjen, ka zbuluar se Rama po pergatitet per greve urie ne vjeshte pasi sipas tij e di qe do humbe zgjedhjet.Statusi i Berishës:Edi Rama pregatitet per kapitullimin finalRama me pare ishte zotuar se– po te humbiste zgjedhjet do te jepte doreheqjen– Rama parmbreme tek Balla hoqi dore nga zotimi i

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Kapen keq dy prurjet e reja ne PDK,

Aderimi i fundit në PDK, Armend Ibrahimi, duket se nuk i ka pëlqyer gjithaq prurjes së mëhershme në këtë parti, Arbana Xharrës. Pak ditë pasi ish-kryetari i Forumit Rinor të LDK’së aderoi në partinë e Veselit, imes tij dhe sh-gazetares Xharra ka plasur sherri.Është gazetarja Xharra ajo e cila ka filluar pëeplasje verbale me Ibrahimin, përplasje kjo e cila u shndërrua në konflikt fizik. Mbesa e Fahri Xharrës mësohet se ia ka dhënë një shuplakë

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Grate i rrebelohen Ali Ahmetit

Shoqata e forumit të gruas dhe Këshilli nacional për barazi gjinore përmes një letre, deri te kryetari I BDI-së Ali Ahmeti, kanë kërkuar që gratë të përfaqësohen nga 30% deri në 40 % në ndarjen e posteve në eshalonin e dytë dhe të tretë.Ato kërkojnë respektimin e ligjit për mundësi të barabartë me të cilin garantohen kuotat për përfaqësimin e gruas në opozita udhëheqëse.“Përderisa është ende ndarja e pozitave të eshalonit të dytë dhe të

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Lajm i madh per Shqiptaret e Kosovës nga Gjermania..!!

Ekzistojnë mundësi punësimi për shqiptarë në Gjermani. Por ?farë është realiste, ?farë trillim? Intervistë me Kea Decker, drejtoreshë e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Qendrës për tëJashtëm.\r\n\r\nDeutsche Welle: Zonja Decker, përhapja e lajmit se Gjermania kërkon 46.000 forca punëtore nga Shqipëria shkaktoi bujë. Çfarë qëndronkonkretisht pas tij?\r\n\r\nKea Decker: Baza e këtij lajmi është faqja e internetit „Make it in Germany” –

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!