Specialja: Amerikanët: Hashim Thaçi përgjegjës për vrasjen e Komandantëve Agim Ramadani e Sali Çeku

Komandant Ilir Konushefci i cili trasportonte armët nga Shqipëria në Kosovë, akuzon Halitin dorën e djathtë të Hashim Thaçit i cili i blenë granatat me 2 dollarë dhe i shet për 7 dollarë granatën d.m.th me 5 dollar më tepër për çdo granatë.

Nga Rasim Bebo

Nga Agim Vuniqi Harmington Hills “Gazeta prestigjioze Amerikane Neë York Times” e datës 25 qershor 1999, këto vrasje të pa investiguara nga drejtësia, ia ka ngarkuar Hashim Thaçit dhe dy bashkëpuntorëve të tij të ngushtë, Azem Syla ministër i mbrojtjes…

MOS E HUMB, KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..

KUJDES nga 20 gjerat qe po i bere vetem 1 her ne jete, vdes brenda 5 minutave

thumb image

1.Nuk mund të murmuritësh me hundën e mbyllur.

girl-holding-her-nose

Jepi pra, provoje vetë!

2. Në Francë, ende ekzistonte dënimi me vdekje në gijotinë, kur u lançua filmi i parë “Star Wars.”

gijotine

Bëhet fjalë për vitin 1977.

3. Kur u zhduk edhe mamuthi i fundit, Piramidat e mëdha mbushën 1000 vjeç.

mamuth

4. Kleopatra jetoi më pranë krijimit të iPhone se Piramidat e mëdha.

cleopatra

 

5. Mos më thoni që i keni përfytyruar piramidat në mes të shkretëtirës…

 Pyramids_of_Giza

Ato janë ndërtuar shumë pranë qytetit të Gizës.

giza

6. E gjithë sipërfaqja e Plutonit mund të shtrihet në Rusi dhe përsëri nuk e mbulon të tërën.

plutoni

7. Meqenëse po flasim për këtë temë, a e dinit që mes vitit 1930 ( kur u mësua për herë të parë për Plutonin) dhe ditëve të sotme, ky planet i vogël nuk është rrotulluar asnjëherë plotësisht rreth diellit?

Planets_and_sun_size_comparison

Megjithatë do ta ketë arritur qëllimin deri në vitin 2178.

8. Dhe në rast se e keni harruar sa të vegjël dhe të pakonsiderueshëm jemi… ja ku e keni tokën në krahasim me diellin.

earth_vs__sun_by_firemoose-d4l5oos

9. Por dielli ynë nuk është gjë në krahasim me VY Canis Major, yllin më të madh të Rrugës së Qumështit.

   

canis major

10. Në rast se e keni pyetur veten, ja si duket kafka e një fëmije me dhëmbë qumështi.

baby teeth

11. Ka shumë mundësi të mos e keni ditur që kunjat e veshëve nuk duhen futur në vesh.

q tips

Ato shërbejnë për të pastruar kanalin e veshit.

12. Dy Snickers janë thjesht një Snicker e gjysëm

sub-buzz-4645-1470769716-1

Pa hë bëjini një herë llogaritë.

13. Ja ku e keni vërtetimin që Daniel Radcliffe dhe Elijah Wood janë pothuajse i njejti njeri.

daniel-elijah_640x480_41464855995

Tani që po kujtohem, a i keni parë ndonjeherë të luajnë në të njejtin film? Ja ku e keni vërtetimn e dytë.

14. Ja si rriten ananasët

Ghana_pineapple_field

15. Winnie the Pooh ishte në fakt një ari femër.

02-winnie-the-pooh.w529.h529.2x

Tani nuk ka më asnjë dyshim…

16. Tiranosauri Reks jetoi më pranë periudhës së njeriut se të stegosaurit.

Tyrannosaurus-rex.73505

17. Gjuha gjermane është gjuha më e folur në Dakotën e Veriut pas anglishtes.

map18. Emri Barbie është në të vërtetë një nofkë. Emri nga i cili rrodhi është “Barbara Millicent Roberts.”

 barbie

19. Radha e shkronjave të alfabetit duhet të jetë krejt e kundërta.

 alfabet

20. Ky mund të jetë zbulimi më i madh…

mario1_720

TOP 10 SEKRETET QE ENVER HOXHA I MORI ME VETE NE VARR | NGJARJE SHOKUESE

Enver Hoxha është njeriu që në historinë Shqipërisë ka marrë me vete shumë mistere, jo vetëm si drejtues i një sistemi i cili kishte në thelb të fshihte të vërtetën por edhe si një diktator i famshëm në periudhën që drejtoi vendin.

Misteret e Hoxhës fillojnë që në rininë e hershme të tij kur edhe sot nuk njihet aktiviteti, shkollimi dhe formimi intelektual. Askush nuk thotë dot me siguri nga erdhi dhe si arriti të mbante nën urdhra një popull që historikisht njihej për kryeneçësi ndaj udhëheqësve.

MOS E HUMB, KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME SHUME…

KUJDES! Ja cfar deme shkakton Aspirini

KUJDES! Ja cfar deme shkakton Aspirini

Shkenctaret zbuluan se pacientët që kishin përdorur aspirinë, kishin 1.9 herë më shumë gjasa për t’u prekur nga arresti kardiak. Këto të dhëna përforcojnë kështu studime të mëparshme, që kanë dalë në konkluzionin se aspirina bën më shumë dëm se mirë.

Të dhënat e kohëve të fundit tregojnë gjithashtu se ajo shkakton gjakderdhje në stomak dhe në raste të rralla edhe në tru. Studimi ku u vëzhguan 30 mijë pacientë, u dallua se ata që kishin aritmi kardiake, ishin tepër të rrezikuar nëse merrnin aspirinë në vend të një qetësuesi tjetër.

Kliko linkun e meposhtem per me teper

“Zahirin e vramë se na shau Azem Sylën në Tiranë”

Hasan Zeneli, bashkëluftëtarë i heroit Zahir Pajazir, në ditëlindjen e Zahirit, në faqen e tij në facebook ka shkruar në lidhje me vrasjen e tij. Sipas, tij ai nuk do të ndalet kurrë dhe do ta qoj këtë çështje deri në fund, duke zbuluar tradhtarët e vërtete të cilët i kanë bërë pritë Zahir Pajazitit, shkruan Gazeta InfoPress.

“Unë Hasan Zeneli ne emer te shokeve te gueriles se Zahir Pajazitit, publikisht u them se kete pune do ta çojm deri ne fund, deri ne zbardhjen perfundimtare duke i zbuluar tradhtaret e vertete te cilet i kane bere priten Zahirit dhe shume djemave tjere deshmor te ketij kombi” …

MOS E HUMBIS…! SHIKO ME SHUME….

Ja sa orë gjumë duhet të flini sipas moshës, që të keni shëndet të përkryer

Gjumi është shumë i rëndësishëm për mirëqenien e përgjithshme dhe pa të trupi nuk do të arrinte të funksiononte. Nevoja e tij për gjumë ndryshon nga një moshë në tjetrën.

Ora e rekomanduar e gjumit për një të rritur është 8 orë çdo natë. Megjithatë, fëmijët nën 18 vjeç priren të flenë më shumë, ndërsa të moshuarit flenë më pak. “Fondacioni Kombëtar i Gjumit” ka dizenjuar një grafik ku paraqiten oraret që duhet të flejë një njeri sipas moshës.

MOS E HUMBIS…! SHIKO ME SHUME….

Ekskluzive: Ja çka thonë defteret turke për origjinën serbe të Hashim Thaçit!

“Babai i jot Hashim, Haxhiu ishte shumarë (roje pylli). Babai i Haxhiut Sinani a ishte Sinan Idrizi?
Po babai i Sinanit, a ishte Radosllav Daniloviç, pop serb. A ishte martu me rome, dhe kisha a e kishte përjashtuar? E ky prej inatit të tyre a e pranoj fenë islame dhe e merr emrin Jusuf? Pra, Jusufi, që në të vërtetë është Radosllav Danilloviç, ka vdekur në vitin jo të largët 1929.
Molla Ibrahimi i Mitrovicës myfti në Shkup, shkruan me 1989, për Radosllav Danilloviqin, i konvertuar në islam, por vazhdon myftiu, duke pohuar se nuk i beson atij. Ky informacion vërtetohet nga lista e arkivit serb të Malit të Hilandarit, lista e priftrinjëve (popave) serb. Në Serbicë (Skendederaj) vërtetohet se ishte Radosllav Danilloviçi – Jusufi se ka vdekur në vitin 1929.
Mulla Ibrahimi, myfti në Shkup ka shkruar se fenë islame e ka pranuar prifti i Serbicës, Radosllav Daniloviç. Ai e mori emrin Jusuf Sinani, por konsiderohet si njeri shumë i respektuar, në mesin e të afërmve. Të shumt ishin të famullisë së tij që shkuan gjurmëve të tij dhe e morën besimin islam.
Unë nuk guxoj ti besoj sepse, kauri mbetet kaur, prandaj e mbaj atë në distancë, citohet letra e molla Ibrahimit, dorëshkrimi ruhet në arkivin historik në Ankara. Edhe si mysliman Jusufi, nuk e fiton administrimin fetar mbi popullsinë lokale, por që shumicën e famullisë së tij, ai arriti ta konvertojë në islam, duke shpresuar që të bëhet hoxhë dhe ta fitojë të drejtën e administrimit fetar në Serbicë-Skenderaj. Deri në fund të jetës nuk ia doli këtij qëllimi. Një dokument për Danilloviçin (Jusufin) ruhet në bibliotekën e Manastirit Hilandar, dhe daton nga viti 1898.
Kjo është një listë e priftërinjve dhe e pastorëve ortodoks serb. Si pastor i Serbicës në këtë listë figuron edhe prifti Radosllav Danilloviç, i cili është njëri nga priftërinjtë më të mirë dhe më të zellshëm, vlerësohet aty.
Jusuf Idriz Thaçi martohet edhe me një grua shqiptare nga rrethi i Çiçavicës, ajo vdes në lindje të parë. Martohet pastaj me një shqiptare tjetër nga Gllogovci. Pra, Jusufi atëherë e lind gjyshin e Hashim Thaçit si dhe katër fëmijë të tjerë”, përfundon zbulimi i Murat Jasharit, vëllai i Komandant “Kumanovës”.
Ndërsa, ditë më parë numri dy i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi – kandidat për president të vendit e ka shpërndarë një postim me një foto të gjyshit të tij me veshje kombëtare. Ndoshta si një kundërvënie apo kundërpërgjigje ndaj akuzave të ngritura nga Murat Jashari, vëllai i komandant Kumanovës.
“Nuk na kanë mbetur shumë fotografi të para luftës, si shumë familjeve të tjera të Kosovës – por këtë foto e ruajmë me nder. Ky është gjyshi im: Sinan Thaçi, baba i Haxhi Thaçit, pjesëmarrës në dy luftëra, mbijetues i shumë sfidave. HTH”, ka shkruar Thaçi në atë postim.
Por, Murat Jashari hedh dyshimet e bashkëpunimit edhe dy breza përpara me serb, të familjes së Thaçit, duke i lidhur me praninë ushtarake franceze në Ballkan dhe në Kosovë.
Sipas tij edhe gjyshi i ish shefit të EULEX-it në Kosovë, Bou de Marnhac kishte qenë në Luftën e Parë Botëror bashkë me ushtrinë serbe, dhe se nën komandën e Franchet d’Esperey kishte luftuar me serb kundër çetës së Azem Bejtës.
Dhe më tej, ai beson se gjyshi i Thaçit kishte punuar në Serbi. “Nëse nuk gaboj z. Thaçi edhe babagjyshi yt ishte po në atë kohë punëtor i Serbisë në kohën e Kralit? Nipat e atyre francezëve që përkrahën Esat pashë Toptanin, sot a të përkrahin ty !!! O Hashim Tadiqi???? O Hashim Pashë Toptani !!!!
Nipat e atyre shqipfolësve që luftuan patriotët shqiptar bashkë me Serbinë janë prapë në krye të Kosovës?”, pyeste dhe konstaton Jashari.
Ai po ashtu ka pyetur Thaçin: “A je nipi i OZNA-s? A je produkt i UDB apo i KOS-it? Historia është e njëjtë, vetëm se përsëritet apo jo?”, thotë Jashari.
Shqiptari.eu
Murat Jashari: manastiri337@gmail.com

Shokohen mjeket nga rezultati, fshehtesia pse burri dhe gruaja te bejne gjumin ne nje krevet?

Kjo traditë ka nisur për arsye financiare, atëherë kur krevatet kushtonin shumë.

Kur një miku im zuri një dhomë të apartamentit tim, u detyrova të flija në një krevat me djalin tim të lëvizsshëm 3-vjeçar dhe gruan shtatzanë. Me shume gërrhitje dhe disa shqelma, vendosa të shkoja në divanin e kuzhinës ku u bekova me gjumin më të mirë të gjithë këtyre muajve.

Vuaj prej kohësh nga pagjumësia dhe një gjumë i mirë për mua zgjat nga tre deri në pesë orë. Bëj ecejake nëpër apartament ndërkohë që më kap paniku për zbardhjen e mëngjesit.

MOS E HUMB, KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME SHUME…