Qeveria ndan 5000 euro për ta bere synet Anton Qunin, ai nuk pranon

Pasi Kuvendi ndau 18 mijë euro për deputetin nga PDK, Xhavit Haliti, dhe 34 mijë euro për deputetin nga LDK, Bardhyl Meta, edhe deputeti Anton Quni i LDK’së i ndahet një shumë e parave. Por, këtij të fundit 5000 euro i ndahen nga Qeveria e Kosovës.Ekzekutivi i vendit i drejtuar nga Isa Mustafa ka ndarë këto para për ta bërë synet ish gjeneralin e UÇK’së, tash deputeti i LDK’së, por Anton Quni nuk ka pranuar një fond të tillë të dedikuar për

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Haradinaj: S’me pelqejne debatet ne studio, me pelqen me ba llaf ne oda e me pi çaj rusi

Ramush Haradinaj ka dhënë edhe një arsye shtesë në lidhje me mospjesëmarrjen e tij në debatin e Klan Kosovës, së bashku me Albin Kurtin dhe Avdullah Hotin.Sipas kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, i nominuar për Kryeministër nga koalicioni i “kaqikut të luftës”, debatet në studio televizive nuk janë gjithaq të përshtatshme.
“Nuk më pëlqejnë debatet në televizione. Janë humbje kohe. Kushdo që do debat me mu, le t’vjen nëpër oda të

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Dr. Lumnije Thaçi: Dhurata e pare nga Hashimi ishte nje tas me palagaça (kokoshka)

Duke folur për emsionin televiziv “PamPlasja”, prodhim ky i kompanisë medialle “PamPress Media Group”, Zonja e Parë në Republikën e Kosovës, Dr. Lumnije Thaçi, ka rrëfyer edhe për një pjesë të jetës personale. Më saktë, bashkëshortja e presidentit Hashim Thaçi, ka folur për njohjen me këtë të fundit, takimet dhe diskutimet e para me të, si dhe për dhuratën e parë të marrë nga ai.Dr. Thaçi ka thënë se “sebep” i lidhjes së saj me Hashim Thaçin, e

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Gjellerat e ‘Sabrise’ ju mbajne ne ‘top forme’

Ushqimi është një problem madhor në ditët e sotme kur marrim parasysh dinamikën e jetës së njëriut modern shqiptar, një njeri punëtor, që fokus kryesor tradicionalisht e ka pasur punën.Shumë njerëz në pauzat e drekës (sidomos) futen në dilemma se si e ku të ushqehen mirë, lirë e shëndetshëm.Një dilemë të tillë siç duket, e ka zgjidhurmjekja e mirënjohur Igballe Saliukaj, e cila ka propozuar si një vend ku vlen të ushqehemi gjelltoren e famshme ‘te

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

DEBAT TITANESH | Sali Berisha-Arbana Xharres: Une jam mjaft duduk, por ti je me duduk se une!

Kritikës së mirënjohur të politikës lokale, nacionale, rajonale e globale, Arbana Xharrës, duket se i ka hasur sharra në gozhdë teksa ka provuar që ta kritikojë ish-presidentin dhe ish-kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha.
Berisha, i cili këto ditë ka vendosur çadrat në shesh me Partinë Demokratike, të cilën e drejtonte dikur, duke kundërshtuar qeverinë e Edi Ramës, është thumbuar keq nga kryeredaktorja e “Zërit”, Xharra.

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Zbulimi shkencor: Shqiptaret ‘dhihen’ ne menyre evropiane

Një zbulim i fundit shkencor i Institudit për Hulumtime Evropane, Fecesuale dhe Tahretiane ka pasur në fokus procesin e dhjesjes në disa popuj të Ballkanit.Hulumtuesi Garry Dehari tregon se nga studimi ka dalë që shqiptarët për dallim nga popujt e tjerë të ballkanit ‘dhihen’ në mënyrë evropiane.Hulumtuesi shqiptaro-amerikan thekson se tek populli me prejardhje pellazgo-ilire, cilësia e jashtëqitjes tregon dozë të lartë të evropianizmit.

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Rrefimi prekes i prishtinasit: Kam qare si femije kur u lava pas ores 23:00 per here te pare

Dikush mund të mos fitojë ndonjë përshtypje nga një rrëfim i një 36 vjeçari nga Prishtina, i cili thotë se iu bë realitet ëndrra të cilën gjatë, shumë gjatë, e kishte parë si të pa realizueshme. Por, ky qytetar thotë se kur e bëri dushin e parë pas orës 23:00, së bashku me ujin që rridhte mbi trupin e tij, i rridhnin edhe lotët rrëke,
A.K. i cili jeton në Dragodan, në rrugën “Bajram Curri”, thotë se të premten, me 17 mars, kishte bërë dushin e

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Ekskluzive: Zbulohet personi qe qeshi mire sepse qeshi i fundit

Pa dyshim që secili nga ne e ka dëgjuar shpesh thënien ‘Qesh mirë kush qesh i fundit”. Por asnjëherë, prej askujt, nuk është analizuar origjina e kësaj thënieje, e cila na ka përcjellur tradicionalisht në këta dy shekuj.Stafi profesionist i Portalit Profesionial ‘PamPress’, është interesuar për këtë gjë, dhe ka gjetur emrin e personi dhe të dhëna të tjera për njeriun që qeshi mirë, pasi që qeshi i fundit, dhe nga i cili e ka origjinën thënia e

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

EKSKLUZIVE: Edi Rama u gjuajt me veze te ‘qurave’

uk është hera e parë që shohim gjuajtje me ve në drejtim të ndonjë personi publik, madje kjo ditëve të fundit në Kosovë është bërë mjaft e zakonshme.Por, ata që preferojnë këtë lloj aktiviteti në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje!, gjithnjë këto aksione i kanë realizuar duke përdorur ve pulash.Ndërkaq, djemtë e vajzat nga Shqipëria që sot gjuajtën me ve kryeministrin Edi Rama, duket se e kishin parasysh gjatësinë e tij. Duke mos pasur një kryeministër

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Dita e Alfabetit: Kadri Veseli shpall germën ‘y’ me te miren germe ne alfabet

Sot (22 nëntor), kudo ku flitet shqip shënohet Dita e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua para 107 viteve në Kongresin e Manastirit, të mbajtur nga 14-22 nëntor të vitit 1908.Për të shënuar këtë ditë, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka organizuar takime me dy intelektualë të shquar shqiptarë, Rrustem Mustafën-Remin dhe Albatros Rexhajn, me të cilët ka folur për rëndësinë e shkronjave, grumbullimit të tyre në libra dhe për rëndësinë

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!