Opinionisti grek: Edi Rama më shokoi kulturalisht, u ndjeva si një qytetar i botës së tretë

E ndoqa dje në stacionin televiziv Skai intervistën e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, (në Alexis Papachelas) dhe e pranoj se pësova një tronditje kulturore, pasi u ndjeva si qytetar i një vendi të botës së tretë.Nuk e kisha parë kurrë Ramën të flistë dhe të analizonte marrëdhëniet dhe problemet greko-shqiptare, por kisha dëgjuar se Rama është një…

Kliko ne linkun e meposhtem per me teper

Rrefimi i prindit: Biri im nuke eshte terrorist..

Bedri Babaj, nga Llausha e Skenderaj, babai i Arjan Babaj, njërit nga katër personat e arrestuar në Itali nën dyshimet se kanë planifikuar sulm terrorist, ka thënë se djali i tij është i pafajshëm dhe se akuzat kundër tij e shokëve të janë të pabaza, njofton Klan Kosova.

Bedriu nuk bindet në asnjë mënyrë se i biri tij mund ta lëndojë dikë.

Në familje tregojnë se Arjani ishte rreth 18 vjeçar kur shkoi në Itali, e nga ajo kohë ai ka punuar në një restorant.

Babai tregon se djali i tij është praktikues i fesë islame, ashtu si e gjithë familja që aktualisht jetojnë në Llaushë.

Beteje per jete a vdekje, iriqi triumfon ndaj gjarprit

Një gjarpër ka tentuar të hajë një iriq, por kjo “betejë” ka marrë një kthesë jo shumë të mirë për gjarprin.

Në një video të filmuar në Brazil shfaqet një gjarpër i madh që ndodhet në agoni pas “betejës” për jetë a vdekje me një iriq.

Fidues duket se ka dalë Iriqi, i cili ia ka dalë jo vetëm të mos jetë ushqim për gjarprin, por edhe ta “dënojë” atë që të vuajë.

Fiset gjermane me prejardhje Ilire. Shqiptaret, i vetmi popull etnik qe ruajten gjuhen e vjeter te Evropes

Fiset e ashtuquajtura gjermanike, të cilat formuan kombet e Evropës Perëndimore dhe Veriore emigruan nga Lindja drejt Perëndimit. Si pikënisje këto fise patën territoret e Detit të Zi, Ilirisë dhe Trojës.

Fiset kryesore, të cilat formuan kombin francez, anglez, gjerman, skandinav, janë frankët, teutonët, gotët, anglo-saksët, normanët, langobardët etj.

Të gjitha këto fise kanë ruajtur në historinë e shkruar nga vetë ata faktin e emigrimit, se nga ku, dhe si emigruan, luftërat që kanë bërë dhe vendet ku u vendosën. Ajo që ka ruajtur një popull në traditën e tij, është shumë herë më e vlefshme, nga ajo që thonë të tjerët për të. Këta popuj që populluan Evropën dhe që i dhanë botës qytetërimin më të lartë që ka njohur, nuk vinin nga pylli dhe nga hiçi, ashtu siç është thënë deri më sot, por ishin pasardhës të gjyshërve të tyre etnikë evropianë, sepse rrjedhin nga ata.

Deshmon Rama per Platformen e Shqipetarve te Maqedonise. Ja cfar shton edhe per kufite e kombit

Rama në intervistë shton se maqedonasit shumë mirë e dinë se shqiptarët janë faktor konstituiv në vend, të drejtat e të cilëve s’mund të shihen dhe trajtohen si shërbim ndaj tyre.

“Platforma është shkruar dhe miratuar nga partitë shqiptare në Maqedoni. Unë kisha kënaqësinë dhe detyrën të ndihmoj, jo rreth platformës, por rreth lehtësimit të komunikimit mes partive”, deklaroi Rama.

Rama poashtu thekson se kufit nuk vihen në pikëpyetje derisa vendet e Ballkanit drejtohen kah integrimet në BE, por nëse ky proces dështon, atëherë edhe debati për kufijtë do të kthehet në tryezë.

Cmenduria e Talentit Turk

Turqia fitoi të hënën 3-1 në ndeshjen miqësore ndaj Moldavisë dhe ai që i mahniti të gjithë me klasin e tij ishte 19-vjeçari Emre Mor.

Përveçse arriti të shënonte golin e parë në këtë ndeshje, lojtari i Dortmundit, tregoi se ka një teknikë të jashtëzakonshme, ku në minutën e 16 të ndeshjes i ngriti edhe një herë në këmbë tifozët në stadium pas një veprimi të jashtëzakonshëm teknik ndaj kundërshtarit.

Mor bën një lëvizje “dehëse” ndaj kundërshtarit dhe e shmang atë me një lehtësi të madhe, megjithëse më pas nuk arrin ta përfundojë aksionin.

Turqia rrit numrin e shpiuneve te saj ne Evrope dhe bote, Ja cfar thote Gjermania

Turqia ka rrit numrin e punonjesve dhe rekurutuseve per qasje informative dhe ka shperndar ata neper Europe. Kjo vjen si rezulltat i luftes mes Presidentit Erodgan dhe Klerikut Gulen i cili ne evrope ka shume shkolla organizata dhe njerz qe percjellin ate.

Ministri i Brendshëm gjerman, Thomas De Maiziere i ka ndaluar kategorikisht mundësinë Turqisë që të spiunojë turqit që jetojnë në Gjermani.

Raportimet e medieve tregojnë se kreu i shërbimit sekret të Turqisë i kishte dorëzuar homologut të tij gjerman një listë me njerëzit e dyshuar si simpatizantë të opozitës. Lista thuhet të përfshijë mes të tjerave edhe foto dhe të dhëna personale të të dyshuarve.

Tronditese!! Cfar ben ai as njeri i gjall nuk mund te bej..

Pasi kap flokët me njërën dorë, me tjetrën e shtyn fytyrën dhe e rrotullon për 180 shkallë, transmeton Telegrafi.
Me të kryer këtë veprim të çuditshëm, nxjerr gjuhën që të mahitet me të pranishmit.

“Më shkaktoi mundim, nuk po mund ta shoh”, si dhe “moment rrëqethës, që mund të shkaktohet vetëm nga djalli”, janë dy komentet që kanë marrë më së shumti pëlqime.

Në filmimin e postuar më poshtë, shfaqet momenti dramatik që është mjaft i mundimshëm për ta shikuar.

https://youtu.be/8ggBOeg-Se4

Njihuni me njeriun qe jetoi plot 250 vite. Cka ishte sekreti ?

Duket e pabesueshme por është e vërtetë. Kinezi Li Ching Yuen ka vdekur në moshën 256-vjeçare. Kjo nuk është një legjendë, as përrallë!

Jeta e tij është bërë lajm dekada më parë edhe në revistën “Time” apo gazetën “The New York Times”, sipas të cilave, ai ka qenë 210 cm i gjatë dhe ka jetuar deri në vitin 1933.

Kinezi, ka rrëfyer se sekreti i jetëgjatësisë është tek “Qeni, pëllumbi dhe breshka.” Profesori i Universitetit Chengdu, Wu Chung-chieh, shkruante në “The New York Times” në vitin 1930 se perandoria kineze e kishte uruar Li Ching-Yuen për 150-vjetorin e lindjes në vitin 1827. Këtë ai e kishte zbuluar në arkiva.

(VIDEO) Flamujt greke largohen nga Vlora

LSHB largon flamujt e pushtuesit shovinist grek në Vlorë I’a rikujtojmë edhe njëherë shtetit armik grek dhe të gjithë atyre që shiten për një pension 200 €, se në trojet Shqiptare nuk ka vend për flamurin grek.

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar, nuk do te lejojë asnjëherë dhe asnjë flamur të shteteve armike.

Përderisa, flamuri shqiptar është i ndaluar në Çamëri dhe Çamëria është e pushtuar nga Greqia, atëherë LSHB e shpall flamurin grek NON GRATA në Shqipërinë e lirë