Rikthehet Fatos Nano! Kesaj here kujton nje figure historike të PD-se

Fatos Nano ka publikuar në rrjetin e tij social disa foto të viteve më parë, kur në Shqipëri vinte grupi legjendar rock “Europe”.Ish lideri historik i të majtës ka përkujtuar me këto foto dhe një figurë të shquar të së djathtës, të ndjerin Sokol Olldashi.
Në postimin e tij Nano shkruan se Sokol Olldashi i mungon politikës shqiptare, por jo vetëm..

“Pë më shumë shiko linqet e mëposhtme

DIJENI REALISHT SE KJO GJE PO NDODH NE MAQEDONI

Image result for maqedoni kaos

Mbas përfundimit të Luftës,në Maqedoni të vitit 2001,në mes forcave ushtarake të UÇK-re kunder forcave paramilitaro-policoro-ushtarake të Maqedonis,në bazë të Marrëveshjes së Ohërit,në të cilin ishte parashikuar,Ligji Mbi Amnistinë e Përgjithëshme,për Luftarët e UÇK-re.Mirpo kjo Amnesti në praktik,nuk vleu ,për Komandantët dhe ushtarët e dalluar,në Luftime të UÇK-re,kunder forcave paramilitaro-policoro-ushtarake të Maqedonis.

Hap linkun e meposhtem per me teper (ose te plote)

link

7 Vendet qe e keni te ndaluar ti vizitoni, e nese ndodheni rastesisht denoheni me ekzekutim!

7. Sekreti i Kolonelit
Ngjashëm me kullën Coca Cola, koloneli Sanders me të vërtetë nuk dëshiron që dikush tjetër të përsërisë pijen e tij të fuqishme, që do të thotë një recetë e mirë. Ai ka një total prej 11 barëra dhe erëza të përziera atje dhe receta është ruajtur në një strukturë të sigurisë moderne në selinë qendrore në Kentaki. Cka janë ato që vendosin në pijen tonë? Sipas thashethemeve, madje edhe Presidenti i KFC-së nuk e njeh recetë – transmeton Origjinale.

6. Dhoma 39
Nuk është që dikush dëshiron të shkojë në Korenë e Veriut, por nëse dikush do të përpiqet të hyjë në dhomën 39, do të ishte shumë e vështirë. Në një vend të pazbuluar, më shumë gjasa në ose afër kryeqytetit të Phenianit, gjendet selia që thuhet se është përgjegjëse për aktivitetet nëntokësore të Koresë së Veriut. Selia kryesisht eshte për grumbullimin e valutës në çfarëdo mënyre të mundshme, sic eshte droga, armët e falsifikuara, etj.

5. Çernobilit
Askush nuk është ligjërisht në gjendje të vizitojë zonën e përjashtimit të Çernobilit pa lejen e qeverisë ukrainase, që në thelb do të thotë se është jashtë kufijve. Disa njerëz janë të gatshëm të marrin rrezikun për të vizituar qytetin e braktisur, por është jashtëzakonisht e rrezikshme sidomos për të huajt që nuk flasin mirë gjuhën ruse. E vetmja mënyrë për të hyrë këtu është me një ryshfet të rëndë në polici nëse jeni ndalur. Në vetëm një periudhë të shkurtër kohe mund të jeni në gjendje të largoheni duke vizituar periferi pa shumë dëme trupore. Llumi që mbetet këtu pas shkrirjes letrare të materialeve radioaktive njihet si këmbët e elefantit dhe është ende jashtëzakonisht vdekjeprurëse. Vetëm pas 300 sekondave të ekspozimit ju jep vetëm 2 ditë për të jetuar.

4. Ozyorsk, Rusi
Ndonjëherë të gjitha qytetet mund të jenë krejtësisht jashtë kufijve në Rusi. E vendosur në rajonin e Oblastit të Chelyabinsk, Ozyorsk konsiderohet si një qytet i mbyllur për shkak të afërsisë me atë të majakut. Megjithatë njerëzit jetojnë këtu por ju nuk jeni të mirëseardhur asnjëher. Fabrika Mayak është një objekt që përpunon mbetjet bërthamore dhe dekomisionet që shkatërrojnë armët e shkatërrimit në masë. Ishte një vend ku Bashkimi Sovjetik do të gjente burimin e plutoniumit. Zona tani është e ndotur me mbeturina industriale dhe radioaktive.

3.Svalbard Global Seed Vault
E vendosur vetëm 800 milje në jug të Polit të Veriut në Norvegji qëndron një kasolle që ka një qëllim të caktuar për ruajtjen e diversitetit të bimëve dhe mbajtjen në sasi të mëdha të farave në rast emergjence. Më shumë se 400,000 fara kulture janë ruajtur këtu dhe përfshin fara për 32 lloje patate. Qeveria norvegjeze kaloi 9 milionë dollarë në këtë objekt që një përveç shkencëtarëve mund të shkojë dhe ndoshta një ditë do të jetë e dobishme.

2. Zona e Demilitarizuar
Gjithashtu i njohur si Paraleli i 38-të, zona e çmilitarizuar u krijua në fund të Luftës së Koresë për të mbajtur të dy vendet në paqe. Konsiderohet të jetë territor neutral, që as vendi nuk lejohet të kalojë dhe të paktën një zonë tampon të gjerë 10 milje midis të dyjave. Është kufiri më i militarizuar në botë. Pranë kësaj zone, do të vëreni mjaft mina tokësore, ushtarë të armatosur, kulla të shikuara. Ju nuk jeni i lejuar të vizitoni këtë zonë.

1.Area 51 Nevada
Asnjë vend tjetër nuk duket aq sekret por ende i njohur në të njëjtën kohë. Gjithashtu e vendosur brenda vendit të izoluar të Sigurisë Kombëtare Nevada, qeveria vetëm kohët e fundit e pranoi ekzistencën e saj. Ata pretendojnë të përdorin shtratin e qetë dhe të thatë të liqenit i njohur si liqeni i dhëndrit si një pistë për eksperimentimin me avionë të rinj. Detektorët e lëvizjes dhe detektorë të nxehtësisë termike të trupit janë të përhapur nëpër shkretëtirë dhe do të zbulojnë këdo që mendon të afrohet. Jo për të përmendur vëzhgimin e vazhdueshëm të drones që monitorojnë pafundësisht zonën për personat që shkelin. Teoricien i konspiracionit pohon se qeveria po mban forma të jetës jashtëtokësore ose madje edhe disqet e tyre fluturuese në këtë vend, por është e kufizuar, me siguri nuk do të zbulojmë saktësisht, apo jo?

Pas vdekjes së djalit të këngëtares, ndodhi një tjetër tragjedi…

Vera Laçi humbi katër vjet më parë djalin e vetëm në një aksident rrugor. Pas dhimbjes që ende nuk është larguar, familja u përball me një tjetër tragjedi. Shoqja e ngushtë e djalit të saj, Bora, humbi jetën në një aksident automobilistik vetëm dy javë më parë.
Mediat shkruajtën se ajo u vetëvra pasi nuk e përjetoi dot humbjen e të fejuarit të saj. Në fakt Vera Laçi ka sqaruar për të gjithë se Bora ishte shoqja e ngushtë e Denit. Ata ishin …

Per me shume, shikoni linkun e meposhtem

Studiuesi gjerman ka shokuar boten me ate çka ka zbuluar per shqiptaret

Shekulli në mes të vitit 1750-1850 ishin vite të një diversiteti ortografik të mrekullueshëm në Shqipëri. Në këtë periudhë, gjuha shqipe po shkruhej në gati dhjetë alfabete, një rekord ky për atë kohë dhe gjuhët evropiane. Dhe këto alfabete ka vendosur që t’i studiojë e t’i sjellë në një libër studiuesi i shqipes, Robert Elsie.“Edhe një libër tjetër që sapo botova, mbi alfabetet e shqipes. Rreth viteve 1750-1850 gjuha shqipe u shkrua në jo më pak se dhjetë alfabete të ndryshme. Sigurisht një rekord për një gjuhë evropiane! Ja i keni këtu” ka shkruar Elsie derisa ka prezantuar librin 117 faqësh “Albanian Alphabets – Borrowed and Invented”, shkruan KultPlus.

Pse krijuesi caktoi qe burri dhe grua te bejne gjumin ne nje krevet? Pergjigjen qe kurr se keni menduar!

thumb image

Kjo traditë ka nisur për arsye financiare, atëherë kur krevatet kushtonin shumë.
Kur një miku im zuri një dhomë të apartamentit tim, u detyrova të flija në një krevat me djalin tim të lëvizsshëm 3-vjeçar dhe gruan shtatzanë. Me shume gërrhitje dhe disa shqelma, vendosa të shkoja në divanin e kuzhinës ku u bekova me gjumin më të mirë të gjithë këtyre muajve.

Per me shume, shikoni linkun e meposhtem

Paralajmëron Burdushi: Bëhuni gati, kjo do të ndodh për Shqiptarët…

Paralajmëron Burdushi: Bëhuni gati, kjo do të ndodh për Shqiptarët…
Magjistari Hysri Peqani i njohur si Burdushi, i cili jep kohë pas kohe parashikime për ngjarje të ndryshme, së fundmi ka dhënë edhe një paralajmërim interesant.Ai përmes një postimi të bërë në Facebook, ka thënë se së shpejti pritet të bëhet edhe shteti i tretë shqiptarë, duke aluduar tek Maqedonia …

Per me shume, shikoni linkun e meposhtem

Video/Bëhu mjek i vetvetes, shero dhëmbet e prishura me 3 hapa

Prishja e dhëmbëve shkaktohet nga aktiviteti i baktereve që dëmtojnë smaltin. Ato mund të dëmtojnë shtresën e brendshme që quhet dentin dhe të shkaktojnë dëme në strukturën e dhëmbit. Shumica e njerëzve drejtohen te dentisti, por mund të përdorni edhe një mënyrë natyrale.
Hidhini një sy: Sipas një studimi të fundit të publikuar nga “British Medical Journal”, kavitetet mund të parandalohen me një ndryshim të dietës. Studimi …

Per me shume, shikoni linkun e meposhtem

7 Menyra te lehta per te larguar dhimbjet e kurrizit

Have you experienced a reoccurring tingling pain in your lower back? Does the pain extend from your lower back or buttocks to your legs and feet? If you answered yes to these questions, it’s quite possible that you are experiencing sciatica, a condition characterized by irritation to the sciatic nerve. About 40% of the population experiences this condition at some point in their lives!

Për më shumë, shikoni linkun e mëposhtem

Super-arratisja, ky është adoleshenti që “preu kokat” e shtatë policëve në Shkodër

Ky eshte personi qe ishte ndaluar nga policia e Shkodres eshte arratisur paraditen e sotme nga ambjentet e komisariatit.Menjehere pas kesaj ngjarje u vendos pezullimi per shtate punonjes te policise, mes tyre dhe shefi i rendit.Nuk dihen ende rrethanat e ngjarjes, por mesohet se Mikel Doçi ka mundur tu ike punonjesve te policise kohen kur po e zbrisnin nga fugoni i policise.Njoftohet se ende nuk jane te qarte se si ai ka mundur te arratiset …

Kliko linkun e meposhtem per me teper