Fahri Xharra – Nikolla Tesla eshte shqiptare

Të dhënat që jepen për Nikolla Teslën sipas librit “John J. O’Neill, Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla, Book Trë, 2007 – Gjeniu pakufi: Jeta e Nikolla Teslës) janë: Ai lindi më 1856 në fshatin Smiljan të Kroacisë (atëhere pjesë e Perandorisë Austro-Hungareze) dhe vdiq në Nju Jork të SHBA në vitin 1943. Ishte një zbulues dhe shkencëtar në Amerikë i përmasave fantastike në fushën e elektricitetit. Në Amerikë ai emigroi në vitin 1884. Tesla

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

LGBT: Hashimi u tregua peder, eci kokeulur dhe nuk eci gjate tere marshit

Komuniteti LGBT ka reaguar siç nuk është pritur ndaj pjesëmarrjes së Presidentit Hashim Thaçin, në marshin me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Homofobisë dhe Transfobisë.LGBT ka shprehur pakënaqësinë me mënyrën se si ka ecur z.Thaçi gjatë gjithë marshit, duke mbajtur kokën ulur, që të mos fokusohej nga kamerat.Poashtu, ky komunitet ka kritikuar z.Thaçi për faktin se ai nuk eci gjatë gjithë marshit, por në gjysmën e marshit, kokëulur dhe i

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Nostradamusi me prejardhje pellazgo-ilire

Të gjithë keni dëgjuar për predikuesin e famshëm në nivel global, atë që deri tash është menduar se është një francez i lindur në Salon de Provance të Francës, Micheal de Nostradmus, i njohur si Nostradamusi.Por askush deri në një studim të fundit, të bërë nga Instituti për Zbulimin e Gjeneve Pellazgo-Ilire (IZGjP), nuk e ka ditur se predikuesi, mjeku, astrologu, farmacisti dhe shkrimtari Nostradamus ka prejardhje pellazgo-ilire.Më saktësisht,

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Ekskluzive: Gjenden eshtrat e kalit qe mbyti Rexhen

Pa dyshim që nuk ka shqiptar që i vlon gjaku i kuq nëpër enë e gota të gjakut, e që nuk e ka dëgjuar këngën e Rexhës. Rexhën, të cilin kali e la të vdekur në grazhd të tij, mu në ditën kur Rexha i nanës po martohej.Ndonëse kjo këngë aq e përjetuar, me rrëfim rreqethës, këndohet me vite, studiues të kuajve dhe personave që pa ndonjë arsye specifike mbajnë emrin Rexhë, hedhin dyshime për atë se a e vrau njëmend kali Rexhën.Mbase edhe me të drejtë,

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Mustafa keshillon Hotin: Kur rren – rrej mire, futja 20 miliard buxhet e jo 5

Ish-Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i ka reaguar bashkëpartiakut i cili prerendon të marrë postin e kreut të ekzekutivit, Avdullah Hotit, pasi ky i fundit ka premtuar rritjen e buxhetit deri në 5 miliard.Mustafa mësohet se i ka thënë Hotit se në gënjeshtra nuk hyhet për pak, por kur gënjehet është mirë të gënjehet fort e mirë.“Avdullah, kur rren – rrej mirë! Mos thuj që e rrit buxhetin në 5 miliard, por futja 20 miliard a ma shumë. Edhe unë kam mujt

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

80% e klubeve kontrollohen direkt nga politika, thote futbollisti kosovar

Ky dokumentar i kushtohet kurdisjeve të ndeshjeve në futbollin kosovar, në të cilin jepen detaje përmes rrëfimeve të lojtarëve dhe videoxhirimeve të patransmetuara kurrë më parë.Megjithëse nuk beson shumë në ndikimin e bastorve, futbollisti Granit Kolshi flet për ndikimin që politika lokale ka në futboll.Dëgjojeni çfarë thotë ai për ndikimin e politikës në klube:

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Gazetari e pyet per origjinen, Rama zbulon rrënjet e lashta

I pyetur për origjinën e tij, kryeministri Edi Rama ka shuar kuriozitetin e gazetarit Çim Peka, duke shpjeguar me detaje prejardhjen e të parëve të tij. Rama ka thënë se është berataso-mirditor.Në një udhëtim nga Kujtim Buza në Tropojë i ka thënë që këtej është me origjinë Kristaq Rama. Nga është origjina juaj e vërtetë?Deri ku është shtrirë pema gjeologjike e familjes tonë, të parët tanë kanë zbritur nga Berati, janë vendosur në Durrës. Aty u përqëndrua

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Me nusen komunikonte me “Google translate”, Zvicra debon kosovarin qe e mashtroi gjithe shtetin

Martesa e tij me zviceranen kishte qenë fiktive, kanë konstatuar autoritetet e Soloturnit. Këtë e ka konfirmuar edhe Gjykata Federale dhe për këtë arsye kosovari do të dëbohet nga ZvicraKosovari sot 31 vjeçar kishte ardhur dy herë ilegalisht në Zvicër dhe të dy herët ishte përzënë për në Kosovë. Herën e tretë ai e mendoi një zgjidhje më të qëndrueshme: më 6 mars 2015 u martua me një zvicerane, tetë vite më të re se vet, shkruan.Me këtë lidhje martese ai

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

“Shtype rrushin fort, te dale mushti”, Ilir Shaqiri tregon vuajtjet si emigrant: Si më tallnin italianet

Balerini i njohur shqiptar në Itali dhe Shqipëri, Ilir Shaqiri nuk e ka pasur të shtruar me flori rrugën e karrierës së ij, përkundrazi, vështirësitë për të kanë qënë më të ëdha, duke pasur parsysh faktin se ndohej në një vend të huaj. I ftuar në “Xing me Ermalin” ai ka treguar mbi sfidat e para në Itali, mbijetesën e vështirë, punët që bënte, madje thotë se është detyruar të duronte dhe talljet e italianëve“Nisja e karrierës dhe stabilitetit të

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!

Gazetari plas “bomben”, zbulon darken sekrete te Metes dhe Bashes në shtepine e Fahri Balliu

Përplasje e bujshme politike sot mes kryedemokratit Lulzim Basha dhe kreut të LSI Petrit Vasili. Basha tha se “sh.pk-ja e Metës” do merrte fund dhe se faturën e humbjes do e mbante Vasili ndërsa ky i fundit e cilësoi Bashën si “mosmirënjohës” ndaj Metës dhe Berishës.“E di mirë edhe që ke hequr dorë nga objektivi yt dhe i PD-së për kryeministër dhe president. Megjithatë, për të vërtetat e shpk-ve të tua dhe shumë të vërteta të tjera, që unë di

MOS I HUMB TJERAT, KLIKO POSHTE PER ME TEPER!